top of page

Değişim için Neden 21 Gün?


Değişim için 21 günün önemi ile ilgili bir şeyler duymuş, okumuş olabilirsiniz. Ya da bazı çalışmaların özellikle 21 gün olduğu dikkatinizi çekmiş olabilir. Egomuz almış olduğumuz kararlar doğrultusunda oluşmuş alışkanlıklarımızı korumakla görevlidir. Kararların alışkanlık haline geçmesinin süresi de işte 21 gündür. Bir davranışın, duygunun, düşüncenin 21 gün boyunca devam ettirildiğinde, beynimizde kurulan yeni nöron bağlantıları sayesinde bunlar yeni alışkanlığımız haline geliyor. Ve egomuz artık bu yeni alışkanlığımızı korumaya başlıyor. 21 gün değişim için bazen tek başına yeterli bazen de atılan kocaman bir adım. Bu eski değiştirmek istediğiniz alışkanlığın gücüne bağlı olabiliyor.

En basiti şöyle düşünün spora başlarken (spor yapmaya çok bayılmadığınızı varsayalım) o ilk adımı atmak biraz zaman alabiliyor çünkü egonuz eski alışkanlığı olan spor yapmama halinizi korumak için size bin bir türlü bahane sunuyor. (Şimdi bu ay çok para yok, bir daha ki ay başlarım, havalar biraz daha ısınsın..gibi) Başlanıcı yapabilmeniz için güçlü bir karar gerekiyor. Bir süre gittikten sonra egonuz başlıyor bu kez gitmediğinizde vızıldanmaya. Bu defa gitmediğinizde kendinizi rahatsız hissediyorsunuz. Fakat bir süre bu yeni alışkanlığınızı korumazsanız yani sürdürmeye devam etmezseniz, egonuz tekrar güçlü bir şekilde sizi eski kutunuza yani spor yapmayan halinize döndürmeye çalışır ve canım hiç istemiyor, bugün çok yorgunum, yarın giderim artık.. gibi müthiş bahaneleriyle başarılı da olabiliyor eğer siz değişim için yeterince kararlı değilseniz. Spor salonuna bir coşkuyla başlayıp, parasını ödeyip bir süre sonra kırk yılda bir zorla uğrayanlardansanız örneğimi daha da iyi anlamışsınızdır. Benim de yapmışlığım vardır kendimden biliyorum. :)

Sonuç olarak işte egonuzun yeni alışkanlığınızı benimseyip daha güçlü bir şekilde korumaya başlaması için 21 gün çok güzel bir süre. Beynimdeki yeni nöron hatlarının oluşum kısmını tam bilemeyeceğim ama benim için 21 gün ne off çok uzun o kadar yapamam diye gözümü korkutacak uzunlukta, ne de ay çok kısa bir işe yaramaz ki diyeceğim kısalıkta. Yani benim egom için bahane üretemeyeceği bir noktada :) Bu yüzden ben 21 günlük çalışmaları çok seviyorum :)


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page