top of page

EMDR Terapisi Nedir?

 

Bir travma terapisi olup geçmişin yüklerinden özgürleşmemizi sağlayan son derece etkili ve birçok terapi tekniğine göre daha hızlı sonuca ulaştığımız bir yöntemdir. Emdr ile yalnızca geçmiş üzerine değil şimdi ve gelecek üzerine de çalışıyoruz. Geçmişin duygusal yüklerini bıraktıkça bugünümüzü ve geleceğimizi istediğimiz gibi yaratmamız da çok daha kolay ve mümkün oluyor. 

 

Emdr Terapisi kaza, deprem, kayıp, taciz, şiddet gibi büyük travmaların iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda çocukluğumuzda kendimizle ilgili almış olduğumuz olumsuz kararlar (çoğu zaman hatırlamadığımız) sonucu oluşan olumsuz inanç sistemlerimizin, seçeceğimiz olumlu inanç sistemlerine dönüşmesi için kullandığımız oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Örneğin ben değersizim yerine ben değerliyim.

Ben yetersizim yerine ben yeterliyim.

Mükemmel olmalıyım yerine kendim olabilirim..gibi. 

 

Bu tarz kök inançlarımız değiştiğinde kendimize, hayatımıza, ilişkilerimize, yaşadığımız olaylara bakış açımız, duygularımız ve davranışlarımız otomatikman değişiyor çünkü artık geçmişin ilizyonundan çıkmış oluyoruz. 

 

İstemediğiniz benzer durumları sürekli yaşıyorsanız, olaylar karşısında abartılı duygular ve tepkiler veriyorsanız, bunu değiştirmek elinizde değilmiş gibi hissediyor ve bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız sizin için de geçmişten gelen olumsuz inançlarınızın ağırlığından kurtulup dönüşme vakti gelmiş demektir. 

 

Emdr Terapisinde ilerleme kaydettikçe sanki geçmişte takılı kalmış olan konuyla ilgili benzer her olayda tetiklenen içimizdeki çocuk artık bizimle beraber ilerlemeye başlar. Ve konuyla ilgili duygusal tetiklenmeler ortadan kalktıkça bir ilizyondan uyanmış gibi her şeyi çok daha berrak görürüz. Hissettiğimiz duygular artık geçmişten getirdiğimiz yüklerimizin tetiklenmesiyle değil yalnızca o an yaşadığımız olayla ilgili olmaya başlar. Böylece güncel hayatımızla ilgili yaşadığımız olumsuz bir durumla dahi baş etmemiz çok daha kolaylaşır. Geçmişin ilizyonundan çıktığımız için de birçok konuya eskisinden çok daha farklı bir pencereden bakmaya başlarız. Bu da aynı konuyla ilgili yeni ve olumlu duygu-düşünce-davranış kalıpları yaratmamızı sağlar. Bu da bizi bir üst versiyonumuza taşır.

bottom of page