top of page

GELİŞİM TAKİP PROGRAMI

 

 

● Çocuğunuzun bulunduğu yaş grubunun gelişim özelliklerini ve her yaş dönemine ait tipik davranış özelliklerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

● Çocuğunuzun kişilik özelliklerine ve yaşına uygun disiplin yöntemlerini buldunuz mu?
● Çocuğunuzun her bir gelişim evresinde yaşayabileceği zorlukların neler olduğunu ve bu zorlukların ileride sorun olmaması için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?
● Çocuğunuzla olan ilişkinizden memnun musunuz yoksa değişmesi gereken şeyler olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, çocuğunuzu yetiştirirken uyguladığınız yöntemlerden emin olmak ya da daha fazla neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, size destek olacak bir program hazırladım.

 

Gelişim Takip Programının Amacı:

● Çocuğunuzun zihinsel, psiko-motor, duygusal, sosyal ve dil gelişiminin yaşına uygun düzeyde ilerleyip ilerlemediğini değerlendirmek.
● Çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim evresinin özellikleri ve tipik davranış biçimleri hakkında sizlere bilgi vermek.
● Bu davranışlar karşısında neler yapabileceğiniz hakkında konuşup, birlikte çocuğunuzun kişilik özelliklerine ve sizin aile yapınıza uygun çözümler üretmek.
● Çocuğunuzun kişisel özelliklerine ve gelişimsel ihtiyaçlarına uygun olan disiplin ve eğitim yöntemleri hakkında sizleri bilgilendirmek.
●  Gelişim sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgili danışmanlık yapmak.

Gelişim Takip Programının İçeriği

Anne-Baba Görüşmesi: Bu ilk aşamada çocuğunuzun gelişim özellikleriyle ilgili sizden bilgi alıyor ve çocuğunuzla ilgili gözlemleriniz hakkında konuşuyoruz.

Çocuk Görüşmesi: İkinci aşamada çocuğunuzla görüşüyorum. Bu görüşmede çocuğunuzla oyun oynayarak onun iç dünyasında neler olduğunu anlıyorum. Gerekli olduğu takdirde gelişim değerlendirme testi uyguluyorum.

Değerlendirme Görüşmesi: Üçüncü aşamada sizinle görüşerek değerlendirmelerimi paylaşıyorum. Çalışacağımız konuları ve sıralamasını sizlerle birlikte belirleyerek ilerliyoruz. Gerekli olduğu takdirde oyun terapisi ya da aile danışmanlığını öneriyorum.

Takip: Çalışmalarımızın sonunda çocuğunuzun yaşına uygun olarak, belirli aralıklarla bir araya gelip, çocuğunuzun gelişimini takip ediyorum. Bilgi almaya ya da desteklenmeye ihtiyaç duyduğunuz konular hakkında bilgi vererek sizlere yardımcı olmaya devam ediyorum.

 

Gelişim Takip Programı İçerisinde Çalışabileceğimiz Konular:

● Sosyal Gelişim
● Duygusal Gelişim
● Özgüven Gelişimi
● Cinsel Gelişim
● Memeden Kesme
● Tuvalet Eğitimi
● Kardeş Doğumu
● Anaokuluna Başlama/ Uyum Süreci
● Olumlu Anne Baba Tutumları
● İletişim
● Disiplin

bottom of page