top of page

ŞÜKÜR EGZERSİZİ :)


Eğer istediğiniz şey hayatınızda değilse, henüz onun enerji frekansına ait olmadığınız içindir. Frekansınızı yükselterek, hayallerinizi gerçekliğiniz haline getirmeniz mümkün.

Peki nasıl yapacağım? diyorsanız, bunun için en etkili yöntemlerden biri olan şükür egzersizini öneririm. Hem çok kolay ve etkili hem de çok zevkli. Sevgili hocalarım Aykut Oğut ve Esra Banguoğlu Oğut' un ögrettiği, mucizeler yaratabilen egzersiz Şükür Egzersizinin 3 adımı var. 1) Hayatınızdaki var olan şeylere şükretmek ya da teşekkür etmek. (Hangi kelime size daha iyi hissettiriyorsa)

2) Hayatınızda var olmasını istediğiniz şeylerle ilgili sanki olmuş gibi şükretmek.

3) Gün içinde ve bulunduğunuz hafta içinde yaşamak istediğiniz şeylerle ilgili gene sanki olmuş gibi şükretmek. Dikkat Dikkat !!

Egzersizi en etkili şekilde yapmak için, bu adımlara mutlaka dikkat edin.

Bu egzersizi yaparken:

1) Negatif söylemlerden kaçının. Örneğin 'Zor bir hafta geçirmedigim için şükrediyorum.' yerine 'Kolay bir hafta geçirdiğim için şükrediyorum' demeyi tercih edin.

2) Yaşamak istediklerinizin yanında, hissetmek istediğiniz duygulara da odaklanın.

3) Her cümlede farklı bir konu söylemek yerine, bir kaç konu belirleyip onları detaylandırın.

4) Egzersizi doğru bir şekilde yaptığınızı anlamak için başlamadan önce o anki enerjinize 0-10 arası bir puan verin. Egzersiz bittikten sonra tekrar puan verin. Başlangıçta yarım birim bile arttıysa doğru yoldasınız yola devam.

5) Diyelim ki, 10-15 dakika kadar egzersize devam ettiniz ve enerjiniz yükselmedi o zaman hayallerinizi değil ama hedeflerinizi küçülterek tekrar deneyiniz. (Hedefler fazla büyük olduğunda egomuz direnç gösterebilir.)

6) Egzersizi ister yazarak, ister zihninizde canlandırarak, isterseniz de eşinizle ya da bir arkadaşınızla karşılıklı olarak yapabilirsiniz.

7) Günde yalnızca 10-15 dakikanızı kendinize ayırarak hem enerjinizi yükseltebilir hem de hayallerinize kavuşabilirsiniz.

8)Başlangıçta özellikle 3. adımda kendinize basit ama somut niyetler koyarak başlayın ki, kendinize kanıt yaratabilin. Örneğin bu hafta bir arkadaşınızla lezzetli bir kahve eşliğinde, keyifli bir sohbet etmek olabilir. 9) Egzersizi gün içinde belirli rutinlerinizle bağdaştırın. Örneğin her gün kahvaltıdan sonra yapmak ya da sabahları kahve keyfi eşliğinde yapmak gibi. (Yoksa egonuz 21 günlük hedefinizi bir güzel unutturabilir.)

10) Gündüz yapmayı tercih ederseniz, güne daha enerjik bir şekilde başlangıç yapmanızı da sağlayacaktır.

11) İsterseniz başlangıçta sabah-öğle-akşam 3 öğün şeklinde de yapabilirsiniz.:) (Özellikle negatif düşünme alışkanlığınız olduğunu düşünüyor ve bunu değiştirmek istiyorsanız.)

12) Bu egzersiz aynı zamanda pozitif düşünme alışkanlığımızı da geliştiriyor. Aynı antrenman yapıp, kaslarımızı geliştirmek gibi düşünün. Belirli bir süre boyunca yaptığınızda beyninize yeni nöronlar oluşturmaya başlayacaksınız. Bir süre sonra ise daha pozitif düşünmek sizin doğal reaksiyonunuz haline gelecek. Beynimizde yeni bir alışkanlığın oluşmaya başlaması için 21 gün yeterli. Bu alışkanlığı sonrasında devam ettirmek ve hayatınızın bir parçası haline getirmek de gene sizin seçiminiz.

13) Yolculuk sırasında, spor yaparken, yemek yerken, dinlenme molanızdayken.. İstediğiniz her an bu egzersizi yapabilirsiniz.

14) Dilerseniz egzersiz için evinizde ya da kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde, özel bir alan yaratın. Kendinize egzersizle ilgili ritüeller yaratın. Örneğin evde bir odanızı ya da koltuğunuzu egzersiz koltuğu ya da odası olarak seçip, odayı süsleyebilirsiniz, başlamadan önce mum ya da tütsü yakabilirsiniz, güzel bir oda kokusu sıkabilirsiniz. Bu tarz özenle yapılan ritüller sayesinde hem egzersiz daha da keyifli bir hal alabilir hem de daha egzersize başlamadan frekansınız yükselmeye başlar. Çünkü özen enerjisi çok yüksek bir frekanstır.

15) 21 günlük boyunca bu egzersizi her gün uygulayın, bakın bakalım hayatınızda neler değişiyor. :)


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page